DOLAR 31,0001
EURO 33,5507
ALTIN 2016,38
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Düzce °C

DÜZCE, GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

DÜZCE, GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ
30.11.2022
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, ”Erdoğan, 5,9’luk depremin meydana geldiği Düzce’yi, “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan ettiklerini açıkladı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşuyor. Erdoğan burada yaptığı açıklamada, 5,9’luk depremin meydana geldiği Düzce’yi, “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan ettiklerini söyledi.

GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ NEDİR?

“Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” tanımı 7269 sayılı Afetler Kanunu’nun 1. maddesi uyarınca hazırlanan yönetmeliğe göre
yapılıyor. Yönetmelikle yaşanmış ya da yaşanması muhtemel felaketlerin, ilgili yerin genel hayatına etkili olup olmadığının belirlenmesi için gereken kriterler belirleniyor. Yönetmelikte kaç nüfuslu yerleşimde, kaç binanın yıkılması ya da oturulamayacak kadar zarar görmesi halinde, afetin yerleşimin genel hayatına etkili sayılacağı belirleniyor. Olası afetlerin genel hayata etkili olup olmadığının tespitinde dikkate alınan diğer kriterler ise şöyle:

*Afet sebebiyle ölü veya ağır yaralıların bulunması,

*Tarım ürünlerinden en az üçte birinin zarar görmüş olması,

.*Büyük ve küçükbaş hayvanın telef olması,

*O yerde kışların çok şiddetli ve inşaat mevsiminin kısa süreli olması,

.*O yerdeki kamu tesislerinin (Yol, su, elektrik, kanalizasyon v.s) kullanılamayacak veya çalışamayacak derecede hasar görmüş olması,

*Ulaşım imkanlarının çok sınırlı olması,

.*Bir yer Afet Bölgesi ilan edildiğinde, orada yaşayanlara sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz götürülüyor,

*Bölgedeki ordu birlikleri, kendilerinden istenenleri yapmak zorunda kılınıyor.

*Yapılardaki hasarı tespit etmek amacıyla gerekirse bütün illerden teknik heyetler görevlendirilebiliyor. Bunun için ilgili bakanlıklar hükümet tarafından Afet Bölgesi’nde görevlendiriliyor..*Yönetmelikte bölgedeki kişilerin, devletin ilgili birimleri tarafından bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi öngörülüyor, Kamu personeline de düzenli bir şekilde yolluk, harcırah ve avans ödemesi yapılıyor..*Bölgedeki her bir ailenin, her bir bireyinin psikolojik ve sosyolojik tedavisi için sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar görevlendiriliyor.

.*Tüm maddi kayıplar devlet tarafından ödeniyor, binaların yıktırılması ya da boşaltılması gereken hallerde bu durum mal sahibine bildiriliyor. Mal sahibinin bu karara üç gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGELERİ NERELER?

Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop, Zonguldak

YÖNETMELİĞİN ORJİNAL HALİ

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bolu Web Tasarım