DOLAR 9,3316
EURO 10,8576
ALTIN 529,558
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Düzce 18°C
Kuvvetli Sağanak

Mecliste Bizi Küçük Düşürmeye Kalktı

Mecliste Bizi Küçük Düşürmeye Kalktı


20.04.2021
A+
A-

Akçakoca Belediyesinde yapılan olağan meclis toplantısında Ak parti gurubunun salonu terketmesiyle Akçakoca Gündemi Isındı 

Esvet Başkanı İşçinin Düşmanı gibi gösterilmek istenmesi üzerine İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, Bir basın bildirgesi yayınladı 

Bildirgede Şu satırlara yer verildi

Bugün saat 11.00’de Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen Nisan ayı olağanüstü meclis toplantısına Ak Parti grubu olarak katıldık.
Ak Parti İlçe Başkanı olarak mecliste temsil edilen partililerimizle salonda yerimizi alırken, gündem maddeleriyle ilgili olarak tavrımız da başından beri belliydi.
Olağanüstü toplantının ana gündem maddesi olan belediye personelinin birikmiş alacaklarının ödenmesi için belediye başkanına borçlanma yetkisi verilmesi konusunda tavrımız olumluydu.
Bizler belediye başkanına yetki verecektik, sayın başkan da İller Bankası’ndan 6 milyon lira kredi çekecekti.
Ak Parti meclis grubu olarak bir gün öncesinden yaptığımız istişarede evet yönünde oy kullanma kararımızı kesinleştirmekle birlikte, söz konusu gündem ele alındığında bu konudaki çekincemizi ileri sürüp şerhimizi koyma kararı aldık.
Şerhimiz ise şuydu: Alınacak olan 6 milyon liralık kredinin tamamen işçi alacaklarına yatırılmasını şart koşacaktık. Bunun dışında borçlanmaya karşı hayır demek konusunda kesinlikle bir düşüncemiz yoktu, salonda da olmadı, şimdi de yok zaten.
Bizim Ak Parti grubu olarak Belediye başkanı ile yaşadığımız sorun kamuoyuna yansıtıldığı şekliyle yaşanmadığı gibi, bir oldu bitti operasyonuyla sesimizi kısan belediye başkanının yaptığı şey kabul edilebilir bir şey değildir.
Bizim söz alan arkadaşımıza konuşma imkanı vermeyen, hatta oldukça kaba bir biçimde sesini kıstıran belediye başkanının bu son derece kırıcı üslup ve tavrını kabul etmediğimizden salondan ayrılmak zorunda kaldık.
Yaptığımız şey, belediye başkanının bizim neden evet diyeceğimizi anlatmamıza engel olan çirkin tavrına karşı bir tepkiydi. Eğer sözümüz kesilmeyip başkanın irrite edici sözleriyle muhatap olunmasaydı, söyleyeceğimiz şey ‘’alınacak paranın tamamen maaş borçlarına ödenmesi şartıyla biz de borçlanmaya evet diyoruz’’ sözleri olacaktı.
Bizi dinleme nezaketi göstermeyip, bir de geçmiş dönem belediye başkanı olan Ak Partili arkadaşımızı sorumlu tutan açıklamasıyla belediye başkanı yeterince kırıcı olsa bile, biz Akçakoca ve burada yaşayan saygıdeğer vatandaşlarımız için doğru bildiğimizi her platformda söylemeye devam edeceğiz.
Tıpkı daha önce arsa satışları önümüze geldiğinde bu satışlara nasıl işçi alacaklarının ödenmesi şartıyla evet dediysek…
Tıpkı önceki meclis toplantılarında ilkesel olarak satışlara karşı olmakla birlikte, söz konusu satışlardan elde edilecek gelirlerin çalışanlara ödenmesi şartıyla nasıl evet dediysek, bu borçlanma hamlesini de bu şartla kabul edip desteklediğimizin bilinmesini istiyoruz.
Burada bir algı operasyonu yapan ve bunu bilinçli bir kurmacayla hayata geçirmeye çalışan belediye başkanının kınadığımızın da bilinmesini istiyorum.
Her şeyden önce belediye başkanı, geçmişten beri süregelen belediye meclis toplantıları teamüllerine uygun bir biçimde meclis oturumlarını yönetmiyor.
Meclis işleyişinde bir gündem maddesi okunduktan sonra arkasından diğer meclis üyelerinin bu konudaki görüşleri sorulur. Oysa geçmiş dönemlerde uyulan bu nezaket teamülüne bu dönem belediye başkanının uymadığı ortada. Bunu sadece bu son meclis oturumunda değil, diğer meclis oturumlarında da sık sık yapıyor ve yer yer meclis üyelerinden tepki de alıyor.
Son hadisede yaşanan da böyle bir garabetti aslında. Belediye başkanı borçlanma ile ilgili gündem maddesini okuduktan sonra başkalarına söz hakkı vermeden anında oylamaya geçti. Oylamada bizim el kaldırmamış olmamız karşı olmamızdan değil, gündemle ilgili olarak bize de söz verilmesini beklememizden oldu. Nitekim İbrahim Öztaş arkadaşımız söz alıp Ak Parti’nin şartlı evet yaklaşımını anlatacak iken belediye başkanının buna izin vermeyip kırıcı konuşma yaptığını gördük.
Adeta bir oldu bitti havasına getirilen meclis salonundan bizlere ayrılmaktan başka bir seçenek bırakmayan belediye başkanı, kötü üslubu ve söz hakkı tanımayan dayatmacı kişiliği nedeniyle yaşanan hadisenin tek sorumlusudur.
Bizler, meclis salonunda bize reva görülmeye çalışılan çirkinliği video kaydı aracılığıyla ilçe halkımıza göstereceğiz. Bu çirkin muameleyi vatandaşlarımızın bilmesinden daha doğal bir şey olamaz. Bu konuda belediye basın birimi tarafından meclis salonunda kaydı yapılan görüntüyü istediğimizi kendilerine bildirdik. Bu video kaydıyla beraber vatandaşlarımız bugün mecliste ne yaşandığını en net haliyle görme imkanına sahip olacak.
Tabi eğer videonun bize verilmesi konusunda yalan yanlış gerekçeler ileri sürülüp bu demokratik hakkımız gasp edilmeye çalışılmazsa

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yapı Market