DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Düzce 19°C
Çok Bulutlu

Bir Sefer Okan Dedik İkinci Sefer Olmayacak

Bir Sefer Okan Dedik İkinci Sefer Olmayacak


18.03.2021
A+
A-
OKAN YANMAZ’IN” B” PLANI
Son bir yılda ne yapıp edip son yıla ait maaşları katamaranı satma pahasına bile olsa ödemek, biriken ve ödenmeyen maaşların kabahatini ise Cüneyt Yemenici dönemine yıkmak Okan Yanmaz’ın belediye başkanlığı seçimini kazanmak için B planıymış.
Bu plan öncelikle seçmenlerin balık hafızalı olduğu üzerine kurulu. Hareket noktası da AKP’li seçmenlerin tüm olumsuzluklara rağmen partilerine gösterdikleri sadakatten vaz geçmemeleri model alınarak oluşturulmuş olmalı.
Diğer taraftan 2019’daki belediye seçimini kazandığı zaman birçok AKP’li seçmenden oy aldığını ıskalayan bir model bu. Öyle ki belediye başkanlığı için Okan Yanmaz’ı tercih eden birçok seçmen sıra belediye meclisi seçimlerine gelince oyunu yine AKP’ye vermişti.
Belediye meclisindeki oy azlığının sıkıntısını da bir hayli çekiyor Okan Yanmaz ve mecliste AKP ile birlikte hareket etmek zorunda kaldı.
Bu plana göre AKP tabanından aldığı oyları tekrar alabileceğini düşünüyor olmalı. Bunun olabilmesi için AKP’li oldukları halde Okan Yanmaz’a oy veren seçmenlerin beklentilerine karşılık bulmuş olması gerekir. Bu beklentilerin karşılandığını söyleyebilmek ise imkânsızdır.
Okan Yanmaz’ın oy aldığı AKP’li seçmenlerin büyük çoğunluğu Cüneyt Yemenici’ye olan küskünlüklerinden dolayı Okan Yanmaz’ı tercih etmişti. Cüneyt Yemenici bile tekrar aday olsa yaşadığı tecrübeden yola çıkarak bu küskün seçmenleri rahatlıkla partisine ve kendisine oy vermesini sağlayabilir, neticede bu seçmenler Okan Yanmaz’dan beklentilerine karşılık bulamamış seçmenler.
**
Okan Yanmaz’ın B planın ana hatlarından biri de belediye de işe aldığı 200’den fazla kişinin ve bu kişilerin yakın çevrelerinin oylarını almak üzerine kurulu.
2 yıla yakın bir süre doğru bir maaş alamadıktan sonra son bir yıl maaş aldıkları için oy bu kişiler bu kişilerin yakın çevrelerinden oy alabileceğini düşünmek çok fazla hayalcilik içeriyor.
Okan Yanmaz farkında mıdır bilmem ama bu işçilerin çoğu geçinmek için dışarıda farklı işler yapıyor ve kendisine karşı çok öfke biriktiriyorlar. Öfke ise bulaşıcı bir şeydir ve bu bulaşıcılığın covid19’dan daha yüksek olduğunu söyleyebilmek makul bir tespit olarak değerlendirilebilir.
Okan Yanmaz seçilirken ama öyle ama böyle bir umudu ifade ediyordu. “Bu sefer Okan” sloganın cazibesine kapılan seçmenlerin umudunun karşılık bulduğunu söyleyebilmekte çok zor.
**
Eğer Okan Yanmaz’ın B planı buysa önümüzdeki seçimlerde yeni bir belediye başkanımız olacağı çok bellidir.
Okan Yanmaz’ın C,D,E planları var mıdır bilmiyorum ama eğer var ise bu planların işe yarayabilmesi için seçmenlerin gözünde tekrar bir umut olabilme niteliği taşıyabilmelidir.
Günümüzde “umut” kavramı ile Okan Yanmaz’ın yan yana gelebilmesi eşyanın tabiatına aykırı bir vaziyettir.
Son bir yılda belediye çalışanlarının maaşlarını ödeyebilmek umut olmak için yeterli olamaz.
“Bu sefer Okan” söyleminin “Bir sefer Okan dedik ikinci seferi olmayacak” pişmanlık söylemi haline geldiğinin Okan Yanmaz pek farkında değil gibi görünüyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yapı Market