DOLAR 18,8116
EURO 20,4382
ALTIN 1164,779
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Düzce °C

Abanoz içinde soruşturma açılacakmı

Abanoz içinde soruşturma açılacakmı


29.07.2021
A+
A-

Bolu belediye başkanı Tanju Özcan’ın skandal ırkçılık kokan açıklamalarıyla yabancı uyruklu vatandaşları hizmet ayrıcalığına tabi tutması vatandaşlardan destek görmediği gibi en çok da CHP içerisinde bir kesim tarafından tepki ile karşılandı.
Tanju Özcan’ın Yabancı uyrukluların su ve ÇTV gibi faturalarını 10 misli fazla olarak ödeyeceklerini söylemesi herkesin tepsisini alırken bu konuyla ilgili en sert tepki CHP yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torundan geldi.
Seyit Torun ‘’su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi bu konu tartışmaya açılması dahi parti politikalarımız ile taban Tabana zıttır’’ derken aslında CHP’nin yerel düzeydeki yöneticilerine nasıl hareket etmelerini işaret etti.
Tanju Özcan’ın yabancı düşmanlığı kokan bu sözlerine karşılık parti genel merkez yönetiminden çok sayıda ismin beraberinde İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerin belediye başkanları da Tanju Özcan’ı haksız bulan açıklamalar yaptı.
Yabancı düşmanlığında pervasızca sözler sarf etmekle birlikte sözlerinin arkasında duracağını söyleyen, kof bir kabadayılıkla meydan okuyan Tanju Özcan’ın CHP’den ihraç edilme de dahil farklı müeyyidelerle karşıya karşıya kalacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Tanju beyin arkasında duran isimler ise tıpkı kendisi gibi yabancı düşmanlığını siyasetin malzemesi ne yapan birkaç popülizm sevdalısı isim oldu.
Akçakoca’da ise CHP ilçe başkanı Tuğrul abanoz Tanju Özcan’ın söylediklerinin arkasında durdu ve ona destek açıklaması yaptı.
CHP Genel Merkez yönetiminin kınadığı, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ise nefret ve ayrımcılık suçlamalarından dolayı soruşturma başlattığı Tanju Özcan’a arka çıkan talihsiz şovmen Tuğrul Abanoz’un bu ayrımcılığa arka duran tavrı CHP içerisindeki sosyal demokratları rahatsız etti.
Popülizm ve şovmenliğiyle ortalarda fink atmaktan başka hüneri kalmayan Abanoz’la ilgili olarak parti genel merkezine uyarı notları taşınacaktır elbette.
Sosyal demokrasinin temel prensiplerine sadık çok sayıda CHP’li, öteden beri, partiye dışarıdan iltihak eden Tuğrul Abanoz’un köken olarak sağ partilerden gelmekle sosyal demokrasiye hiçbir zaman alışamadığını ileri sürmekteydi.
Merkez sağ partiden gelen Abanoz, sosyal demokrat olmak için hiçbir çaba göstermediği gibi siyaset tarzını da sadece popülizm ve şovlarla yürüterek bu bakış açısını haklı çıkardı.
CHP’nin ilçe kongresi döneminde gerçek sosyal demokrat insanların bir araya gelerek oluşturduğu gruplar tarafından da bu eksikleri nedeniyle eleştirilen Abanoz’un, son olarak yabancı düşmanlığında Tanju Özcan’a arka çıktığını açıkça beyan etmesi, kendisinin bundan sonraki süreçte CHP içerisindeki gerçek sosyal demokratlar tarafından aforoz edileceğine de bir işaret sayılıyor.
Tuğrul abanozun ilçe kongresinde kullandığı popülist söylemlerle ancak 4 oy farkla ilçe başkanlığını kazanması zaten islim üzerinde olduğunu gösterirken, siyaset biçiminin ise günü birlik şovlarla sınırlı kalması ilk kongrede başkanlığı sosyal demokrat kadrolara kaybetme olasılığını güçlü tutuyor.
Son günlerde sözde eleştiri yapmak adına bayram tatilinde yaşanan genel yoğunluktan siyasi rant devşirmeye çalışan Abanoz, sorunları çözmeye aracılık etmek yerine sorunları abartarak turistlerin ilçeden kaçmasına aracılık etmeyi tercih etti.
Bayramda 10 gün iş yapacak olan Akçakoca esnafının kazançlarının karşısında mevzilenen Abanoz, kişisel hırsları yüzünden ara vermeden karaladığı Akçakoca’nın idarecilerini de esnafını da halkını da rencide etti.
Popülizmi politikayla karıştıran merkez sağ parti kafasındaki Abanoz’a CHP içinden zaten tepkiler geliyordu. CHP’nin genel politikasının hilafına Bolu belediye başkanına verdiği ırkçılık desteği onun gerçek yüzünün daha iyi görülmesini sağladı.
Belli ki bundan sonra sosyal demokratlık gömleği kendisine bol gelen Abanoz’a karşı gerçek CHP’liler biraz daha hassas davranacak ve partiyi merkez sağ kafadan kurtarmak için daha çok çalışacaklar. CHP genel merkezinin duruşunun aksine bir duruş sergileyen, yabancı düşmanlığı savcılıkça kovuşturmaya uğrayan Tanju Özcan ve onun destekçilerinden Tuğrul Abanoz’un bu saatten sonra Muharrem İnce’nin partisine hatta Vatan Partisi’ne gitmesi yerinde olacaktır ama CHP gibi insan ayrımı yapmayan bir partide siyaset yapmaları artık çok zordur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bolu Web Tasarım